Karl Marx forever? On the 200th anniversary of his birth

Palace Editions, 2018, 120 с.
The publication is prepared for the 200th anniversary of the birth of Karl Marx (1818-1883)-the famous philosopher, whose teachings largely predetermined the course of world history in the twentieth century. The album of illustrations, introducing the works from the collection of the Russian Museum, The Russian state archive of socio-political history and other collections, is preceded by scientific articles. They assess the personality of Karl Marx and his theoretical heritage in the public consciousness and culture of the early XXI century, as well as the transformation of his image in the Soviet and modern Russian art. Supplemented by unique archival photographs and detailed biography of Karl Marx.