«Cuneiform Texts in the Collection of the Pushkin State Museum of Fine Arts. Volume I»

Б. Перлов, Ю. Савельев
GMII-001-00004
ISBN 978-5-89526-024-1. Палеограф, Москва 2014
With this volume we begin pubication of the cuneiform collection of the Pushkin State Museum of Fine Arts in Moscow. Despite the relatively small size of the collection (about 1760 tablets), it is a comprehensive representation of the various chronological periods of the ancient Near East, from the pre-Sargonic (the middle of the third millennium B.C.E.) to and including the Neo-Babylonian and Persian (the sixth and fifth centuries B.C.E.).