Catalogue «Netherlandish, Flemish and Dutch Drawings of the XVI-XVIII Centuries»

В. Садков
GMII-001-00049
ISBN 978-90-815205-1-5. Foundation for Cultural Inventory, Амстердам, 2010
Netherlandish, Flemish and Dutch Drawings of the XVI-XVIII Centuries. Belgian and Dutch Drawings of the XIX-XX Centuries, which has now been translated into English, is part of series of substantial scholary collection catalogues of the Pushkin State Museum of Fine Arts in Moscow. One of a museum's most important tasks is to disclose its collection conscientiously and responsibly, a goal the Pushkin State Museum's staff has been steadily realising for years now.