Catalogue to the exhibition E. Pestova and I. Pestova

30124-Б
Palace Editions, 2018, 132 с.
The publication is dedicated to the works of Igor and Catherine Pestov-famous representatives of contemporary Russian art, for the first time acting as a single artistic Union. The album of illustrations is preceded by a scientific article that examines the works of artists in the context of contemporary art in Russia, and the material prepared by Igor Pestov and Ekaterina Pestova and reveals the specifics of the method of their work. Supplemented by brief biographical references, a list of exhibitions with their participation and a list of collections in which the works of artists.